Rozwój epidemii koronawirusa to znaczące niebezpieczeństwo dla zdrowia, ale także dla gospodarki. W takich sytuacjach dużej niepewności podejmowanie decyzji ekonomicznych jest bardzo trudne. Jaki rodzaj finansowania pojazdu jest w obecnej sytuacji najbezpieczniejszy i najlepszy dla portfela?
Kwarantanna zdecydowanie ogranicza potencjał wzrostowy gospodarki, jednak analitycy nie zgadzają się co do możliwych następstw tego stanu. Polsce i innym państwom może grozić spowolnienie gospodarcze lub recesja (dwumiesięczne spowolnienie). Wielowymiarowy kryzys gospodarczy wcale nie musi się rozpocząć, jeżeliżycie gospodarcze wznowi się szybko po zakończeniu epidemii COVID-19. W jaki sposób wpływa to na decyzję o kupnie auta?
Fabrycznie nowy samochód z salonu można zakupić na kredyt. Taki rodzaj finansowania pozwala prowadzić bezpieczny i komfortowy pojazd nawet przy braku zgromadzonych pieniędzy. Zawierane umowy kredytowe są bardzo elastyczne, co sprawia, że istnieje duża dowolność jeśli chodzi o ustalanie wysokości raty i trwania okresu ratalnego. Umowy kredytowe te mogą być także renegocjowane, a kredyt można ubezpieczyć choćby od utraty pracy, co zapewnia zabezpieczenie w zaistniałej sytuacji.
Leasing fabrycznie nowego pojazdu nie wymaga badania zdolności kredytowej, jak ma to miejsce przy występowaniu o umowę kredytową na samochód. Leasing samochodu jest rozwiązaniem korzystnym finansowo, jednak w obliczu długotrwałego spowolnienia gospodarczego powinno się rozpatrzyć możliwość pogorszenia się własnej sytuacji finansowej. Od większości umów o leasingu można odstąpić, chociaż nie będzie to bezproblemowe i generuje straty rozwiązującemu umowę.
Alternatywnie dla dwóch powyższych rodzajów finansowania zakupu nowego pojazdu z salonu jest zakup samochodu używanego za zaoszczędzone pieniądze. Używane samochody dostępne są w niższych cenach, natomiast nie obejmuje ich już gwarancja świadczona przez wytwórcę. Wybierając pojazd z drugiej ręki za gotówkę należy wziąć pod uwagę duże koszty utrzymania takiego pojazdu, które często sprawiają, że bardziej opłacałoby się kupić nowy samochód za gotówkę. Plusem tego rozwiązania jest jednak uniknięcie długoterminowych zobowiązań, co jest ważne w obliczu niepewności o przyszłość gospodarki.
Inne artykuły w tym temacie: https://biznestemat.pl/czy-warto-sprowadzac-samochod-z-niemiec