Osoby, które decydują się na założenie własnego biznesu, mogą liczyć na różnego rodzaju dofinansowania, z których najszerszy zakres mają środki unijne. Nowe finansowanie oferuje szereg możliwości, wystarczy dobrze się rozejrzeć.
Młodzi przedsiębiorcy bardzo często mają sporo umiejętności, świetne pomysły, ale brakuje im funduszy. Najczęściej, jeśli chcą realizować marzenia, sięgają po produkty pożyczkowe i kredytowe = niestety, rozpoczynanie biznesu od kredytu nie jest najlepszym pomysłem, jeśli nie ma się pewności, że firma przetrwa na rynku. A taka pewność przy stale zmieniających się realiach i rosnącej konkurencji jest praktycznie niemożliwa. Dużo lepszym rozwiązaniem jest rozejrzenie się wśród dotacji i dofinansowań unijnych. Być może z tej puli uda się uzyskać całość lub część środków na sfinansowanie własnego biznesu. W odróżnieniu od kredytów bankowych, unijna pomoc finansowa najczęściej jest bezzwrotna, o ile spełni się wyszczególnione w danym działaniu czy projekcie warunki. Unia Europejska stawia przede wszystkim na innowacyjność, stąd wszelkie innowacje są bardzo chętnie finansowane. Pojęcie innowacje jest tu rozumiane dość szeroko – mogą to być nowości technologiczne, ciekawe pomysły, inne podejście do sprzedaży czy interesujące inicjatywy.
Aby przedsiębiorcy nie musieli poszukiwać na własną rękę, Ministerstwo Gospodarki zrobiło to za nich. Wytypowało branże, które w latach 2016-2023 będą objęte wsparciem finansowym Unii Europejskiej. Czym kierowało się przy wyborze? Przede wszystkim, wspomnianą wyżej innowacyjnością na rynku, a także potencjałem, który pomógłby w promowaniu naszego kraju za granicą. Chodzi więc przede wszystkim o te branże, które wsparłyby wizerunkowo Polskę. Wśród branż, w których Ministerstwo Gospodarki widzi potencjał, znajdują się farmaceutyka i biotechnologia, maszyny i urządzenia, budownictwo i wykańczanie wnętrz (w tym stolarka okienna i drzwiowa), informatyka, teleinformatyka. Oprócz tych typowo technicznych branż, na wsparcie mogą liczyć firmy zajmujące się szyciem odzieży i dodatków, wytwarzaniem biżuterii, produkcją kosmetyków, mebli, a nawet jachtów. Chodzi przede wszystkim o niewielkie firmy, których produkty odznaczają się niepowtarzalnością i wysoką jakością. Na unijne wsparcie będą mogli też liczyć producenci naturalnej, regionalnej żywności, która mogłaby być naszym znakiem rozpoznawczym za granicą. Te branże mogą liczyć na wsparcie w ramach dwóch poddziałań: „Wsparcie MŚP w promocji marek produktowych – Go To Brand” oraz „Promocja gospodarki w oparciu o polskie marki produktowe – Marka Polskiej Gospodarki – Brand”.
Szerokie wsparcie dla osób, które chcą założyć firmę, oferuje unijny Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. Jest ono przeznaczone dla rolników lub członków rodzin rolników, którzy chcą założyć firmę i działać w branży nierolniczej. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które mają pomysł i plan na biznes, ale mieszkają na terenach wiejskich, co wiąże się z wieloma ograniczeniami. Wsparcie unijne umożliwi założenie firmy, wyposażenie jej w niezbędne urządzenia, maszyny czy oprogramowanie czy zakup środków transportu. Jeśli planujesz założyć własną firmę, a mieszkasz na terenach wiejskich, rozejrzyj się w działaniach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług profesjonalnego doradcy – opowiedz mu o planowanej działalności, a on bez problemu powinien znaleźć odpowiednie dofinansowanie.