Jak nie podpaść urzędowi skarbowemu? 4 najczęstsze błędy, za które karane są nowo powstałe firmy

Własny biznes dla wielu osób jest marzeniem, jednak w rzeczywistości wiąże się z wieloma obowiązkami i formalnościami. Przede wszystkim, nierozerwalnym węzłem wiąże z urzędem skarbowym, któremu regularnie trzeba odprowadzać sporą część comiesięcznych zarobków. US to partner, z którym nie warto liczyć na negocjacje – łatwo mu podpaść, a z tym wiążą się kary i grzywny. Jakie skarbowe grzechy główne popełniają świeżo upieczeni przedsiębiorcy?

1. Opóźnienia w odprowadzaniu podatków

Każdy przedsiębiorca ma obowiązek do 20. dnia każdego miesiąca wpłacić urzędowi skarbowego należny podatek dochodowy za miesiąc ubiegły. Osoby, które dopiero zaczynają prowadzić firmę, często zapominają o pilnowaniu tych terminów. Wychodzą z założenia, że dzień czy dwa dni spóźnienia pozostaną bez żadnych konsekwencji. To błąd. Po pierwsze dlatego, że już następnego dnia po terminie urząd skarbowy zaczyna naliczać odsetki. A po drugie – notoryczna nieterminowość w tym zakresie może skutkować karą grzywny i to dość wysoką.

2. Błędy na fakturach

Wystawianie faktur to chleb powszedni każdego, kto prowadzi działalność gospodarczą. Jeśli nowo powstała firma korzysta z usług profesjonalnego biura księgowego, może praktycznie mieć pewność, że cała dokumentacja jest w porządku. Jednak wielu małych przedsiębiorców, w szczególności tych, którzy prowadza jednoosobową działalność gospodarczą, decyduje się na samodzielne prowadzenie księgowości. Najczęściej jest to podyktowane względami finansowymi. Niestety, na początku nawet prosta faktura może okazać problemowa i pojawiają się błędy lub braki. Mogą być one podstawą do nałożenia kary, gdyż są traktowane jako przestępstwa skarbowe. Zgodnie z przepisami, na fakturach powinny znaleźć się takie dane, jak: data i miejsce wystawienia faktury, oznaczenie sprzedawcy oraz nabywcy, cena jednostkowa netto i wartość sprzedaży netto, nazwa towaru lub usługi. Jeśli błąd jest drobny i nieumyślny, urząd skarbowy najczęściej odstępuje od nałożenia kary.


Ostatnie posty:

Nie znaleziono żadnych wpisów.


3. Błędne rozliczanie podatku VAT

Kwestie związane z VAT-em spędzają sen z powiek świeżo upieczonym przedsiębiorcom. Ale nie wszystkim – nowo powstała firma może skorzystać z prawa do zwolnienia z VAT, dopóki jej roczne obroty nie przekroczą 150 tysięcy złotych. Są jednak branże, w których VAT-owcem jest się obligatoryjnie. Każdy płatnik VAT ma obowiązek comiesięcznie lub kwartalnie (w zależności od opcji, którą wybrał) składać deklarację VAT-7 lub VAT-7K. Musi to zrobić w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po danym okresie rozliczeniowym. Spóźnienie, podobnie jak w przypadku innych przewinień wobec urzędu skarbowego, może skutkować nałożeniem kary.

4. Nieostrożne wrzucanie wydatków w koszty prowadzenia działalności

Wiele wydatków, jaki właściciel firmy ponosi z tytułu prowadzonej działalności, może wrzucić sobie w koszty uzyskania przychodu. Lista takich wydatków może być dłuższa lub krótsza, w zależności od wielkości firmy czy branży, w jakiej działa. Niestety, zdarza się, że właściciele firm, dążąc do obniżenia kosztów podatkowych, wrzucają w koszty prowadzenia działalności wydatki, które nie powinny się tam znaleźć, na przykład wydatki na prywatne auto czy wyjazd wakacyjny. Urząd skarbowy podczas prowadzonych kontroli takie wydatki kwestionuje i nakłada kary za nieuzasadnione odliczanie od przychodu.


Ostatnie wpisy:

Nie znaleziono żadnych wpisów.